Hacamat - Kupa
30 Aralık 2021

Hacamat-Kupa Nedir?

Kelime kökeni doğrultusunda kullanılan hacamat, kandaki toksinleri emen ve bu yolla vücuttan atan, kan dolaşımını hızlandıran, kılcal damarlardaki kirli kan için gerçekleştirilen ve kan damarlarındaki tıkanmaları açmak için kullanılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hacamat uygulaması, vücudun belli başlı bölgelerine kupalar yerleştirilerek, bazı uygulamalarda küçük kesiler yapılarak gerçekleştirilmektedir. Genellikle sırt, omuz ve kafa bölgesine uygulanan, deride bir kesi oluşturularak gerçekleştirilen negatif basınç uygulaması düzeneğiyle kanın emilmesi amaçlanmaktadır. Aynı doğrultuda, kuru kupa  adı verilen ve deride kesi yapılmadan gerçekleştirilen negatif basınç uygulamaları da söz konusudur.

Hacamat-Kupa tedavisinin faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor. Ödem atımına yardımcı oluyor. Kan üretimi ile görevli organları uyarıyor, beyin fonksiyonlarını canlandırıyor. Boyun ve bel fıtığı, eklem ağrıları, kalp, karaciğer ve psikolojik hastalıkların tedavisine destek oluyor.

 

Hacamat-Kupa kaç gün sonra etkisini gösterir?

Özellikle vücudun farklı noktalarındaki kirli kanında dışarı atılmasına fırsat sağlayarak damarların sağlıklı kalmasına ve hiper tansiyon düşmesine imkan veren bu işlemle  bir hafta içerisinde istenilen sonuç alınabilmektedir.

 

Hacamat-Kupa tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

* Karaciğer ve dalaktaki hastalıkların tedeavisinde yardımcı olur. * Vücuda direnç kazandırır. * Kireçleme, bel tutulması, baş ağrısı, eklem ağrısı, boyun ve bel fıtığına bağlı ağrılarının giderilmesi hacamat faydaları arasındadır. * Hacamat kas ve bağ dokusundaki esnekliği arttırır.

 

Hacamat-Kupa Yan etkileri

Hacamat yapıldıktan sonra vücutta az da olsa kızarma ve morarma gibi durumlar görülür. Bu durumlar genellikle bir hafta  içerisinde geçmektedir.Hacamat ağrıya, şişmeye, baş dönmesine, bayılmaya, terlemeye, cilt pigmentasyonuna ve / veya mide bulantısına neden olabilir.

Kupa-hacamat uygulamasından bir gün sonra kendinizi yorgun hissedebilir veya gripbenzeri semptomlar yaşayabilirsiniz.

 

Hacamat-Kupa yaptırmadan önce dikkat edilecekler

 

Hacamat tedavisine gelecek kişiler çok aç olmamalı tedaviye gelmeden üç saat önce bir şeyler yemelidir. İşleme gelmeden önce son üç saat bir şey yememeli ancak kafeinli içecekler hariç sıvı gıda tüketebilir.

 

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır.Bu nedenle asgari 24 saat öncesi, işlem günü ve işlemden 24 saat sonrası hayvansal gıda perhizi yapılır. 

24 saat öncesi ve 24 saat sonrası cinsel perhiz yapılmalıdır.

Hacamat işleminden sonra asgari iki saat kadar bir şey yenilmemeli, sigara içilmemelidir. 

Hacamat işleminden sonra 2-4 saat kadar uyunmamalıdır.

 

 Hacamat-Kupa kimlere yapılmaz?

Hemofili gibi kanama bozuklukları, Derin ventrombozu veya felç öyküsü gibi kan pıhtılaşma sorunları, egzama ve sedef hastalığı dahil cilt rahatsızlıkları durumunda  o bölgeye kupa ve hacamat tedavisi uygulanmamaktadır.