Özellikli Hizmet Bölümlerimiz

Hemodiyaliz Ünitesi
 
        Silivri Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi 2010 yılında açılmıştır. Hastalar haftanın 3 günü diyalize alınmaktadır. Silivri ilçesi sınırlarında hastalar evlerinden araç ile alınmakta yine aynı şekilde evlerine bırakılmaktadır. 8 adet Hsb Ag (-), 1 adet Hbs Ag (+) ve yoğun bakımda da diyaliz gereksinimi olan hastalar için diyaliz cihazı bulunmaktadır.
 
        Her ay düzenli yapılan tetkikler sonucunda, konusunda uzman doktorlarımız tarafından, hastalarımızın diyaliz tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca, hastaların diyaliz tedavileri dışında her türlü hastalıkları ile ilgili konsültasyon işlemleri öncelikli olarak yapılması sağlanmaktadır. Tüm hastalarla görüşülüp gerekli bilgilendirmeler sonucunda organ nakli olmak isteyen hastalara ilgili yerlerle koordinasyonlar kurulmaktadır. Psikologlarımız tarafından haftada bir gün hastalığın ve diyaliz işleminin yarattığı stresi azaltıp tedavi başarısını artırmak ve hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca her yatağın başında hastalarımız için dizayn edilmiş televizyonlar bulunmakta, hastalara kahvaltı hizmeti verilmektedir.
 
        Hemodiyaliz Ünitesi S.G.K. (T.C. EMEKLİ SANDIĞI , BAĞ-KUR ) Kore Gazilerine, İstiklal Madalyası almış kişilere, 3292 sayılı kanuna tabi kişilere, Harp ve Terör mağdurlarına Olimpiyatlarda madalya kazanmış kişilere ve çalışan kurum mensuplarına ücretsiz hizmet vermektedir.
 
 
Yoğun Bakım Ünitesi
 
        Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi Eylül 2010 tarihinde açılmıştır.Birim,Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı ,ilgili branş hekimleri,,Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı,Fizyoterapist ve deneyimli hemşire kadrosu ile hizmet vermektedir.
 
        Ana binanın 3. Katında yer alan Yoğun Bakım Ünitesinin önünde hasta bekleme alanı bulunmaktadır. Yoğun bakıma giriş 4 adet kontrollü geçiş kapıdan olmaktadır. Acil servis, ameliyathane, görüntüleme merkezi ve servislere bağlantılı ayrı hasta asansörü ile transfer sağlanmaktadır.
 
         Yoğun bakımımız 3. basamak hastalara (çoklu organ yetmezliği) hizmet verecek personel, tıbbi donanım ve teknolojiye sahiptir. Ünitemizde gerektiğinde hemodiyaliz hizmeti de verilmektedir. Toplamda 2 tanesi izolasyon olmak üzere 9 yatak mevcuttur. İzolasyon yatakları oda şeklinde ve kontrollü geçiş kapıları ile diğer hastalardan ayrılmıştır. Yoğun bakımda yatan hastalara Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı tarafından günlük vizite yapılmaktadır. İhtiyacı olan hastalara her gün fizik tedavi uygulanmaktadır. Hasta yakınları ilk yatışta, her gün ve gerektiği durumlarda ilgili doktor tarafından bilgilendirilmektedir.
 
        Yoğun Bakım Ünitesi olarak hedefimiz; yatmakta olan hastaları tedavi etmek, mortalite  (ölüm) oranını düşürmek, enfeksiyonu önlemek, yatak yaralarını önlemek, taburculuğu planlanan hastaların rehabilitasyon sürecini başlatmak ve Yoğun Bakım Ünitemizi daha verimli hale getirmektir.